SPORÍTE SI NA DÔCHODOK V 2. PILIERI? V TOM PRÍPADE SI DAJTE POZOR!

26.02.2021

Ani tento prístup vám nemusí zaručiť dosiahnutie požadovaného štandardu v dôchodkovom veku. Pritom musíte dbať aj na výber dôchodkových fondov, pretože pri zlom nastavení môžete dokonca o peniaze určené na penziu aj prísť! Viac sa dočítate v článku.

V súčasnosti na Slovensku fungujú tri piliere dôchodkového sporenia, prostredníctvom ktorých si ľudia sporia finančné prostriedky na obdobie, kedy už nebudú ekonomicky aktívni.

Prvý pilier je pilierom, z ktorého vám bude vyplácaný celý dôchodok (pokiaľ nevstúpite do druhého piliera). Povinné odvody do prvého piliera tvoria 18% vašej hrubej mzdy. Pre živnostníkov je to v roku 2021 suma rovnajúca sa 33,15% z vymeriavacieho základu, čo je 546€. Minimálne odvody do sociálnej poisťovne teda tvoria sumu vo výške 180,99€.

Ak sa rozhodnete vstúpiť do druhého, budete si môcť vybrať jednu z Dôchodkových správcovských spoločností (ďalej v texte DSS), kam si budete odvádzať časť svojich povinných odvodov. Konkrétne 5,25% z celkových 18%. Do tretieho piliera si môžete odkladať peniaze pomocou súkromných doplnkových dôchodkových spoločností, kde si ale sporiteľ odvádza sumu nad rámec zákonom stanovených odvodov.


Očakávania Slovákov nie sú malé

Výskum agentúry Focus (zdroj: trend.sk) spred dvoch rokov ukázal, že bezmála tri štvrtiny Slovákov si predstavuje ako ideálnu výšku dôchodku sumu do 1300 €. Približne polovica ľudí by sa uspokojila s dôchodkom vo výške 900 €. Je to pre vás ľahko dosiahnuteľné?
Možno áno, ale takýmto cieľovým sumám príliš nenahrávajú fakty:

  • čo sa týka ideálnej výšky dôchodku, ak by ste sa uskromnili, dostali by ste sa k zlatej strednej ceste, a to k sume 1200 €
  • 47% tvoria úspory v 1. pilieri, ktorý, ako zistíte pri bližšom skúmaní demografie Slovenskej republiky, je dlhodobo neudržateľný
  • 2. pilier obsahuje 9,3% a 3. pilier 2,4% danej sumy

Z vyššie uvedených výpočtov môžete vidieť, že na dorovnanie 1200 € príjmu v dôchodku nám chýba 41%, čo je 492 €

Pridaj sa k nám!

Popularita druhého piliera stúpa, ale...

V polovici minulého roka bolo v druhom pilieri podľa prieskumu evidovaných približne 1,6 milióna sporiteľov, čo je viac ako 50% zárobkovo činných ľudí. Podľa Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) dosiahol v polovici minulého roka objem majetku sporiteľov hodnotu 9,37 mld. €.Z tohto prieskumu je zrejmé, že popularita odkladať si finančné prostriedky do 2. (výnosnejšieho) piliera, sa zvyšuje, no i tak nám na dosiahnutie cieľa chýba viac ako 40% požadovanej sumy.Ak by sme sa pozreli na demografický vývoj podrobnejšie, zistíme, že kým v súčasnosti pracuje na jedného dôchodcu 2,5 zárobkovo činného človeka, v roku 2070 to bude len niečo okolo 1,5 na jedného penzistu.V nasledujúcich desaťročiach sa očakáva zhoršenie situácie a potenciálne aj kolaps prvého piliera v podobe, v akej ho poznáme dnes. Čo s tým teda môžeme urobiť?

"Na každé vrece existuje záplata"

Pokiaľ zárobkovo činná osoba odvádza svoje odvody v plnej miere do prvého piliera, jedná sa o stratovú "investíciu". Z uvedených údajov vyplýva, že stále existuje asi 1,6 milióna ľudí, ktorí odvádzajú svojich 18% iba do 1. piliera miesto výhodnejšieho rozloženia 1. pilier: 12,75% a 2. pilier: 5,25%.Zároveň nemôžeme zabudnúť na fakt, že aj v rámci druho-pilierových DSS máme na výber z viacerých možností. Aj v tomto prípade platí, že výberom nevhodného produktu sa vo finále môžeme ukrátiť aj o 50 000€ (v závislosti od mnohých faktorov), čo v prepočte znamená o 140€ mesačne menej do nášho dôchodkového rozpočtu.

Na záver si spomeňte na fakt, že do uvedených 1200 € nám stále chýba 41% uvedenej sumy, na ktoré u nás vo Finvii nezabúdame.

Sporíte si stále na svoj dôchodok výlučne prostredníctvom 1. piliera?

Máte svoje úspory rozdelené medzi 1. a 2. pilierom a chceli by ste si byť istý, že vaša DSS je tou najvýnosnejšou na trhu?

Zaujíma vás, ako si dosporiť chýbajúce prostriedky na váš spokojný dôchodok, kde nebudete iba prežívať z mesiaca na mesiac, ale budete si užívať jeseň života plnými dúškami a podľa svojich predstáv?

Pokiaľ ste odpovedali aspoň na jednu z vyššie uvedených otázok "Áno", môžete si vypočítať aká je vaša aktuálna dôchodková situácia v našej dôchodkovej kalkulačke. Nezabudnite tiež sledovať môj blog a v ideálnom prípade ma kontaktovať telefonicky či mailom. Rád vám pomôžem s nezáväznou konzultáciou a prípadne pripravím možné riešenia.

Deti sú to jediné a najdôležitejšie, čo tu po nás ostane - zvykneme hovorievať. Snom každého rodiča je, aby sa jeho deti mali lepšie a mali zabezpečenú budúcnosť. Sporenie je jeden zo spôsobov, ako deťom uľahčiť štart do života a dospelosti. V tomto blogu si povieme o rôznych typoch sporenia. O zmysle samotného sporenia. A aké sporenie sa nám...

Máte Vaše úspory uložené bezpečne v banke na bežnom či sporiacom účte? Úroková sadzba je niekde na úrovni okolo 0,0001% prípadne rovná nula? Je pre Vás dôležitejší fakt, že Vaše peniaze sú v bezpečí, ako to, že na nich zarába niekto iný a nie Vy? V tomto blogu si povieme viac o tom, že peniaze uložené na bezúročných účtoch v...

Dôvodov, prečo si hľadáme prácu môže byť nespočetne veľa. Následkom pandémie sa však na pracovnom trhu dejú významné zmeny. Ešte začiatkom minulého roka sme v nezamestnanosti dosahovali historické minimá a vo všeobecnosti, najmä vo väčších mestách a silnejších regiónoch, nepracoval obrazne povedané len ten, kto nechcel. Dnes je však situácia iná....