KEĎ SKUTOČNE SPORIŤ ZNAMENÁ INVESTOVAŤ!

16.04.2021

Máte Vaše úspory uložené bezpečne v banke na bežnom či sporiacom účte? Úroková sadzba je niekde na úrovni okolo 0,0001% prípadne rovná nula? Je pre Vás dôležitejší fakt, že Vaše peniaze sú v bezpečí, ako to, že na nich zarába niekto iný a nie Vy? V tomto blogu si povieme viac o tom, že peniaze uložené na bezúročných účtoch v bankách nikdy nespia, vždy sú investované. Neokrádajte samých seba a poďte to zmeniť. Stačí si vybrať vhodné sporenie, prípadne sporiacu schému.


Fakt č. 1 - reálne zarábate či prerábate na úsporách?

Ako píšem v mojom blogu: Dobrý vs. Zlý úrok! je potrebné uvedomiť si , či nám naše úspory zarábajú, alebo sme na nich škodní. Pokiaľ úroková sadzba na Vašom sporiacom účte je vyššia ako miera inflácie (aktuálne sa pohybuje na úrovni cca. 2%) máte dobrý úrok a peniaze Vám reálne zarábajú ďalšie peniaze. Pokiaľ je Váš úrok nižší, čo s vysokou pravdepodobnosť je (0% - 0,0001%), mesačne prerobíte na hodnote Vašich peňazí takmer 2%. Inflácia znamená, že ak ste si pred 10 rokmi nakúpili za 20 Eur celý košík potravín, dnes nenakúpite ani polovicu tašky.


Fakt č. 2 - peniaze na Vašom účte nikdy "nespia"

Ako hovorí slovenský klasik, "hlad je prezlečený smäd". To isté platí aj o peniazoch a Vašich úsporách. Myslíte, že ak ich vidíte na účte, len tak tam pohodlne "oddychujú"? Omyl! Vaše peniaze sú v neustálom "pohybe". Vaše úspory, či chcete lebo nie, sú vždy investované. Banky ich investujú do fondov, poskytujú úvery či hypotéky, možno aj Vašim susedom či kolegom. Financujú z nich podnikateľské úvery, výstavbu priemyselných podnikov ..... Jednoducho aj Vaše peniaze banky "točia". Ich odmenou za toto snaženie je výnos v podobe úrokov. Tieto výnosy nie sú najmenšie. Krátke porovnanie. Vaše peniaze, ktoré nechávate len tak "pohodené" na účte Vám zarobia 0,0001%. Zatiaľ čo banka aj na Vašich úsporách zarobí možno 6%, 10%, možno ešte viac! Je to podľa Vás spravodlivé a správne takto sa okrádať o vlastný možný zárobok?


Fakt č. 3 - keď zarábať znamená investovať

Jednoduchým riešením ako nenechať zarábať na Vašich úsporách niekoho iného ale zarábať na nich sám, s veľmi slušným zárobkom, je rozhodnúť sa pre to správne investičné sporenie prípadne sporiacu schému. Ako som už spomenul, skutočne sporiť a zhodnocovať úspory znamená peniaze investovať. Priemerný ročný výnos pri investovaní sa pohybuje na úrovni 6-8%

Príklad:

Pravidelné sporenie 50 Eur mesačne na 25 rokov

Celkovo vložená suma za uvedené obdobie: 15 000 Eur

Výnos 6 % - Suma na konci: 34 822,95 eur - čistý výnos: 19 822,95 eur

Výnos 7 % - Suma na konci: 40 739,86 eur - čistý výnos: 25 739,86 eur

Výnos 8 % - Suma na konci: 47 868,33 eur - čistý výnos: 32 868,33 eur

Za 25 rokov vložíte spolu 15 000 Eur. Táto Vaša "investícia" Vám celkovo na úrokoch zarobí viac ako 32 000 Eur. Čiže Vaše úspory sa viac ako 3-násobia. Celkom príjemné zistenie, čo poviete?


Fakt č. 4 - keď "čas" zarába najviac

Za 25 rokov viete nasporiť 3-násobok Vašich vkladov. Predstavte si, že by ste sporili Vašim deťom. Ak by si sporili aj počas produktívneho veku napr. 40 a viac rokov, koľko im zarobia ich úspory? Už od pár Eur mesačne počas pomerne dlhej doby Vám peniaze vedia zarobiť X-násobok vkladu. Z toho vyplýva, že čím skôr s investičným sporením začnete, tým viac zarobíte. Čas je pri sporení najdôležitejší. Čím dlhšie sporíte, tým viac zarobíte.


Fakt č. 5 - dôležité mať konkrétny cieľ sporenia

Ako som už uviedol vyššie, pri investičnom sporení je veľmi dôležité si na začiatku stanoviť, koľko si viem dovoliť mesačne sporiť a na akú dlhú dobu. Vodítkom ako sa správne rozhodnúť je, zvoliť si cieľ sporenia.

Vďaka investičnému sporeniu sa viete napríklad skôr zbaviť hypotéky v banke (predčasné splatenie hypotéky), nasporiť si na veľmi solídny a slušný dôchodok (sporenie na dôchodok). Deťom tak viete splniť sen o štúdiu na prestížnej zahraničnej univerzite, prípadne dopriať im ich prvé auto a v neposlednom rade aj štartovací kapitál na kúpu prvého bývania (sporenie pre deti). Tých investičných cieľov môže byť samozrejme oveľa viac.

Verím, že po prečítaní týchto riadkov máte jasnejšie v tom, kde sporiť a akým sporeniam sa určite vyhnúť. Ak Vás forma investičného sporenia zaujala a skutočne chcete zarábať na Vašich úsporách, neváhajte ma kontaktovať. Nastavíme pre Vás vhodnú sporiacu schému s priamym zohľadnením Vašich cieľov. A všetky Vaše sny sa môžu stať skutočnosťou.

Deti sú to jediné a najdôležitejšie, čo tu po nás ostane - zvykneme hovorievať. Snom každého rodiča je, aby sa jeho deti mali lepšie a mali zabezpečenú budúcnosť. Sporenie je jeden zo spôsobov, ako deťom uľahčiť štart do života a dospelosti. V tomto blogu si povieme o rôznych typoch sporenia. O zmysle samotného sporenia. A aké sporenie sa nám...

Máte Vaše úspory uložené bezpečne v banke na bežnom či sporiacom účte? Úroková sadzba je niekde na úrovni okolo 0,0001% prípadne rovná nula? Je pre Vás dôležitejší fakt, že Vaše peniaze sú v bezpečí, ako to, že na nich zarába niekto iný a nie Vy? V tomto blogu si povieme viac o tom, že peniaze uložené na bezúročných účtoch v...

Dôvodov, prečo si hľadáme prácu môže byť nespočetne veľa. Následkom pandémie sa však na pracovnom trhu dejú významné zmeny. Ešte začiatkom minulého roka sme v nezamestnanosti dosahovali historické minimá a vo všeobecnosti, najmä vo väčších mestách a silnejších regiónoch, nepracoval obrazne povedané len ten, kto nechcel. Dnes je však situácia iná....