SPORENIE PRE DETI, KTORÉ SKUTOČNE ZARÁBA?

19.04.2021

Deti sú to jediné a najdôležitejšie, čo tu po nás ostane - zvykneme hovorievať. Snom každého rodiča je, aby sa jeho deti mali lepšie a mali zabezpečenú budúcnosť. Sporenie je jeden zo spôsobov, ako deťom uľahčiť štart do života a dospelosti. V tomto blogu si povieme o rôznych typoch sporenia. O zmysle samotného sporenia. A aké sporenie sa nám vyplatí viac a ktoré menej.

Pokiaľ Vám Vaše dieťa v 18 rokoch oznámi, že chce ísť študovať na vysokú školu, musíte rátať s účtom v priemere 15 až 20 tisíc Eur. Prvé auto? Plus mínus podobná suma. No a ak uvažuje Váš syn či dcéra o prvom bývaní, ak si chcete kúpiť napríklad byt v hodnote 100 000 Eur, cca. 20% by mal mať nasporené. Dať na stôl zo dňa na deň takúto sumu nie je maličkosť. Pokiaľ ale myslíte dopredu, pri pravidelnom a dlhodobom sporení, môžete Vašim deťom nasporiť peknú kôpku peňazí bez väčšej námahy.
Ako uvádzam v mojom predošlom blogu: Keď skutočne sporiť znamená investovať!, pri sporení je potrebné si na začiatku stanoviť niekoľko cieľov: na čo chcem svojmu dieťaťu nasporiť, ako dlho chcem sporiť a podobne.


Čo je však najdôležitejšie, je rozhodnúť sa pre sporenie, ktoré Vám skutočne dokáže zarobiť resp. vygenerovať ďalšie peniaze, pri Vašom pomerne nízkom vklade. Rozoberieme si niekoľko z nich.Aby sme porovnávali porovnateľné, budeme si sporiť pravidelne 30 Eur mesačne na dieťa, počas 18 rokov. Túto sumu som zvolil zámerne. Dnes (rok 2021) je výška rodinných prídavkov na úrovni 25,50 Eur mesačne. Budeme veľkorysí a zaokrúhlime túto sumu na 30 Eur. V podstate na prestížnu vysokú školu či prvé auto Vám z veľkej časti prispeje štát.


Sporenie na sporiacom účte v banke

Ročná miera zhodnotenia (Ročná úroková sadzba - garantovaná) 0,1%

Vklad za obdobie 18 rokov: 6 480 Eur
Nasporená suma po 18 rokoch: 6 538,94 Eur
Pripísané úroky po 18 rokoch: 58,94 Eur
Poplatok za vedenie účtu: 3 Eur mesačne (spolu za celé obdobie: 648 Eur)
Čistá nasporená suma po 18 rokoch (očistená o poplatky): 5 890,94 Eur

Tento typ sporenia patrí k tzv. garantovaným (úrok z nasporenej sumy získate vždy), no výška zhodnotenie je veľmi nízka. Po odrátaní poplatkov za vedenie účtu po 18 rokoch nasporíte menej, ako ste tam vložili.


Stavebné sporenie

Ročná miera zhodnotenia (Ročná úroková sadzba -garantovaná) 1,0%

Vklad za obdobie 18 rokov: 6 480 Eur
Nasporená suma po 18 rokoch: 7 102,51 Eur
Pripísané úroky po 18 rokoch: 622,51 Eur
Poplatok za vedenie účtu: 1 Eur mesačne (spolu za celé obdobie: 216 Eur)
Čistá nasporená suma po 18 rokoch (očistená o poplatky): 6 886,51 Eur

Stavebné sporenie aktuálne patrí ku sporeniam s najvyššou garantovanou úrokovou sadzbou na trhu. Navyše, sporiteľ (čiže aj Vaše dieťa môže bez ohľadu na príjem rodičov) získať každý rok štátnu prémiu vo výške 70 Eur (+2,5%). Podmienkou ale je vložiť za kalendárny rok minimálne a maximálne zároveň 2 800 Eur. Mesačne teda 233 Eur, čo nie je najnižšia suma. Zárobok by potom vyzeral nasledovne:

Pri sporení 233 Eur mesačne (za celé obdobie 50 328 Eur), úrokovou sadzbou 1% + 2,5% (výška štátnej prémie v percentách). Po 18 rokoch by sme mali nasporenú sumu 70 175,15 Eur. Na úrokoch by sme zarobili len 19 847,15 Eur.

Pri tak vysokom vklade je už zhodnotenie podstatne zaujímavejšie. No ruku na srdce, odložiť z výplaty bokom 233 Eur počas 18 rokov nie je veľmi reálne. Hlavne ak splácate napríklad aj hypotéku.


Sporenie so zhodnotením (Investičné sporenie)

Priemerná ročná miera zhodnotenia (negarantovaná) 7,5%

Vklad za obdobie 18 rokov: 6 480 Eur
Nasporená suma po 18 rokoch: 13 723,25 Eur
Pripísané úroky po 18 rokoch: 7 243,25 Eur
Poplatok za vedenie účtu a správu: 356 Eur spolu za celé obdobie
Čistá nasporená suma po 18 rokoch (očistená o poplatky): 13 367,25 Eur

Investičné sporenie pre deti s priemerným ročným zhodnotením 7,5% patrí k najvýkonnejším a najefektívnejším schémam sporenia na trhu. Najdôležitejší parameter je tu pravidelnosť a dlhodobosť sporenia. Ako môžeme vidieť, úroky nám za 18 rokov zarobili viac, ako sme do sporenia vložili.

Bombónik na záver

Sporenie 233 Eur mesačne (porovnanie so stavebným sporením so štátnou prémiou).
Po 18 rokoch by sme mali nasporenú sumu 106 583,94 Eur.
Len úroky by nám zarobili 56 255,94 Eur.

Verím, že po prečítaní týchto riadkov máte jasnejšie v tom, ako efektívne sporiť a tak dopriať za pár Eur mesačne Vašim deťom jednoduchší vstup do života. Ak Vás možnosť investičného sporenia pre deti zaujala, neváhajte ma kontaktovať nižšie.

Deti sú to jediné a najdôležitejšie, čo tu po nás ostane - zvykneme hovorievať. Snom každého rodiča je, aby sa jeho deti mali lepšie a mali zabezpečenú budúcnosť. Sporenie je jeden zo spôsobov, ako deťom uľahčiť štart do života a dospelosti. V tomto blogu si povieme o rôznych typoch sporenia. O zmysle samotného sporenia. A aké sporenie sa nám...

Máte Vaše úspory uložené bezpečne v banke na bežnom či sporiacom účte? Úroková sadzba je niekde na úrovni okolo 0,0001% prípadne rovná nula? Je pre Vás dôležitejší fakt, že Vaše peniaze sú v bezpečí, ako to, že na nich zarába niekto iný a nie Vy? V tomto blogu si povieme viac o tom, že peniaze uložené na bezúročných účtoch v...

Dôvodov, prečo si hľadáme prácu môže byť nespočetne veľa. Následkom pandémie sa však na pracovnom trhu dejú významné zmeny. Ešte začiatkom minulého roka sme v nezamestnanosti dosahovali historické minimá a vo všeobecnosti, najmä vo väčších mestách a silnejších regiónoch, nepracoval obrazne povedané len ten, kto nechcel. Dnes je však situácia iná....