ODKLAD SPLÁTOK ÚVEROV NEBUDE ZADARMO!

30.03.2020

Parlament schválil návrh zákona, ktorý umožní klientom požiadať o odklad splátok. Tento vedeli banky poskytnúť aj pred krízou. Klient, ktorý túto možnosť využil však dostal negatívny zápis do úverového registra, čo mohlo v budúcnosti znamenať problémy pri získaní nového úveru. Novoprijatá legislatíva zabezpečí to, že človek, ktorý dnes požiada o odklad, takýto záznam nedostane a nebude mať v budúcnosti problém pri vybavení úveru. Všetky dôležité informácie o fungovaní odkladu splátok sa dočítate v článku nižšie.

Odklad maximálne na 9 mesiacov

O odklad môže požiadať každý človek, ktorý má v banke či už hypotekárny, alebo spotrebný úver. Doba odkladu môže byť až 9 mesiacov. Je na klientovi, aký dlhý odklad zvolí. V prípade, že si vyberie najdlhší 9 mesačný variant a situácia sa mu zmení k lepšiemu skôr/v kratšej dobe/, môže začať svoj úver splácať skôr ako uplynie doba 9 mesiacov.

Splátkové spoločnosti a leasingové spoločnosti

Pri týchto spoločnostiach je možné požiadať o odklad na 3 mesiace a následne ho predĺžiť na 6 mesiacov.

Požiadať môžem cez Internet banking

Banky skrátili svoje otváracie hodiny a snažia sa minimalizovať počet ľudí na pobočkách. Z tohto dôvodu majú klienti možnosť požiadať o odklad svojich splátok priamo cez internetbanking resp. na webových stránkach svojich bánk. Stavebné sporiteľne rovnako pracujú na tom, aby žiadosti o odklad fungovali on-line.

Kedy banka neschváli žiadosť o odklad

Zástupcovia bánk sa vyjadrili, že nebudú skúmať históriu splácania záväzkov. Pre schválenie žiadosti je potrebné splniť dve podmienky. Klient nesmie byť v omeškaní viac ako 30 dní a nesmie byť na inom úvere v danej banke v omeškaní viac ako 100 eur.

Odložené splátky klient zaplatí na konci doby splácania úveru

Počas obdobia, kedy budú splátky odložené, klient nebude platiť banke nič. Splátky zaplatí na konci doby splácania úveru. V prípade, že klientovi ostáva 20 rokov do konca splatenia úveru, táto doba sa mu predĺži o počet mesiacov, počas ktorých boli splátky odložené.

Odklad splátok nebude zadarmo

Banky neposkytnú túto službu klientom zadarmo. Počas doby, kedy bude splácanie úveru odložené, budú plynúť klientovi úroky, ktoré bude musieť na konci úveru zaplatiť. Ak má klient hypotéku na 30 rokov, nezaplatí len úroky za 30 rokov, ale úroky za 30 rokov a počet mesiacov odkladu. V praxi to znamená, že ak má člověk hypotéku s úrokom 1,5 % na 30 rokov a odloží si splátky na 9 mesiacov, jeho úver sa mu predraží o 536 eur.

Kedy mám požiadať o odklad

Prijatie toho zákona má určite pozitívny psychologický efekt. Ľudia sa nemusia báť, že v prípade výpadku príjmu sa z nich stanú neplatiči. Splátky úverov však nebudú odpustené, klienti ich tak či tak zaplatia. Tým, že banky budú úročiť obdobie odkladu, celkové náklady na úver sa navýšia. V konečnom dôsledku klient zaplatí viac. Určite sa nemusíte so žiadosťou o odklad ponáhľať, táto možnosť bude počas celého obdobia krízy. Skôr ako sa rozhodnutie pre odklad splátok, zvážte možnosť refinancovania svojich záväzkov. Konsolidáciou úverov môžete výrazne znížiť vaše mesačné výdavky. V prípade záujmu o bezplatné poradenstvo pri konsolidácii vašich záväzkov ma neváhajte kontaktovať.

Deti sú to jediné a najdôležitejšie, čo tu po nás ostane - zvykneme hovorievať. Snom každého rodiča je, aby sa jeho deti mali lepšie a mali zabezpečenú budúcnosť. Sporenie je jeden zo spôsobov, ako deťom uľahčiť štart do života a dospelosti. V tomto blogu si povieme o rôznych typoch sporenia. O zmysle samotného sporenia. A aké sporenie sa nám...

Máte Vaše úspory uložené bezpečne v banke na bežnom či sporiacom účte? Úroková sadzba je niekde na úrovni okolo 0,0001% prípadne rovná nula? Je pre Vás dôležitejší fakt, že Vaše peniaze sú v bezpečí, ako to, že na nich zarába niekto iný a nie Vy? V tomto blogu si povieme viac o tom, že peniaze uložené na bezúročných účtoch v...

Dôvodov, prečo si hľadáme prácu môže byť nespočetne veľa. Následkom pandémie sa však na pracovnom trhu dejú významné zmeny. Ešte začiatkom minulého roka sme v nezamestnanosti dosahovali historické minimá a vo všeobecnosti, najmä vo väčších mestách a silnejších regiónoch, nepracoval obrazne povedané len ten, kto nechcel. Dnes je však situácia iná....