KORONAVÍRUS A JEHO DOPAD NA NAŠE INVESTÍCIE

14.05.2020

Na celom svete je momentálne témou číslo jeden prevencia a ochrana pred pandémiou COVID - 19. Sekundárne sa však veľmi veľa ľudí týka aj otázka ekonomickej stability. Tá sa však netýka len jednotlivých krajín, ktoré s nákazou bojujú, ale najmä rodinných rozpočtov nás, obyčajných ľudí. Ako sa preto máme v spojitosti s pandémiou správať pri našom aktuálnom investičnom portfóliu? Môžeme vôbec z tejto situácie nejako vyťažiť? Všetky tieto dôležité informácie sa dočítate v tomto článku.

Aktuálne prepady na trhu investícií

Ak sa pozrieme do minulosti, veľmi podobná situácia týkajúca sa zhodnocovania finančných prostriedkov v podielových fondoch sa udiala v roku 2008. Trhy a fondy výrazne prepadali a v tom čase sa každý človek, ktorého sa táto situácia týkala rozhodoval v dvoch rovinách.

Prvá z nich bola emotívna. Je to samozrejme pochopiteľné, pretože strach zo straty je častokrát silnejší ako potešenie zo zisku. Aj to je dôvod, prečo počas prvých prepadov investičných nástrojov mnohí klienti vyberali peniaze zo svojho oslabeného portfólia čím iba potvrdili ich finančné straty. V konečnom dôsledku sa to ukázalo ako chyba, čo môžete vidieť v grafe nižšie.


MSCI World Index predstavuje benchmark globálnych akcií v ktorom je zahrnutých viac ako 1600 spoločností pôsobiacich na rozvíjajúcich sa trhoch z viac ako 20 krajín sveta. História MSCI siaha do roku 1969. Zdroj: MSCI.COM

Priemerný prepad za obdobie krízy v roku 2008 bol vo všetkých zobrazených indexoch MSCI cez - 45%! Tu je však dôležité zamerať sa najmä na obdobie, ktoré po nej nasledovalo. Klienti, ktorí nepodľahli emócii v čase prepadu sa mohli najbližšie dva roky tešiť z kladného zhodnotenia. Toto zhodnotenie bolo podmienené práve racionálnym uvažovaním, ktoré malo v konečnom dôsledku pozitívny dopad na priemerný ročný výnos pri pravidelnom investovaní. 

Dlhodobé pravidelné investície predstavujú istotu

V súčasnej situácii, kedy pandémia koronavírusu negatívne pôsobí na všetky globálne indexy a výkonnosti fondov je potrebné hlavne zachovať pokoj. Ak sa totiž pozrieme na vývoj tretieho najstaršieho akciového fondu na svete v ponuke spoločnosti Pioneer Investments (po novom AMUNDI), môžeme vidieť jeho vývoj rokov 1928 až 2017. Fond prekonal v tomto období skutočne ťažké časy, ako napríklad Druhú svetovú vojnu, Čierny pondelok (veľký prepad akcií na celom svete), ale aj veľa rôznych ekonomických či hospodárskych kríz.

Napriek všetkým týmto negatívnym obdobiam, ktoré fond záporne ovplyvňovali počas celej jeho histórie, bolo jeho priemerné ročné zhodnotenie 11,77% p.a. (ročne) a svoju pozíciu si udržiava aj dnes. Na tomto konkrétnom príklade môžete vidieť silu a význam pravidelného a dlhodobého investovania. 

Príležitosť podmienená rozložením portfólia a ovládaním emócií

Všetky informácie o negatívnych vplyvoch koronavírusu ako aj predstavení zhodnotenia tretieho najstaršieho fondu na svete, môžu v niektorých ľuďoch vyvolávať pocit príležitosti, no zároveň aj obavy.

Z emocionálneho hľadiska môžeme bažiť po atraktívnych výnosoch a rýchlom zbohatnutí. Čo sa týka obáv až strachu, tieto môžu prichádzať skôr u aktívnych investorov, ktorí v poslednom období zažívajú prepad hodnoty svojich aktuálnych investícií.

V tomto momente je však najdôležitejšie uvažovať racionálne a pocit zo straty alebo zisku je potrebné podmieniť konštruktívnym pohľadom na súčasné alebo budúce portfólio.

Ak máte vlastné portfólio

Ak už využívate investičné portfólio, je veľmi vhodná doba na jeho audit u odborníka. Môže sa vám totiž stať, že vaše podielové jednotky môžete vymeniť za atraktívnejšie a v aktuálnej situácii zaujímavejšie z pohľadu budúceho zhodnotenia.

Vo vašom portfóliu sa môžu aktuálne nachádzať konzervatívne fondy, ktoré dnes taktiež čelia riziku výrazných poklesov hodnôt, ale nemajú perspektívu k ich vyrovnaniu a ďalšiemu nárastu v krátkodobom horizonte.

Ak chcete využiť investičnú príležitosť

V tomto prípade je potrebné zachovať pokoj a chladnú hlavu a uvedomiť si, že špekulácie s extrémne vysokým očakávaným zhodnotením sú viac ako zbytočné. Momentálna situácia na finančných trhoch totiž praje investorom, ktorí sa pri menších pravidelných čiastkach budú zameriavať na dlhodobé nastavenie investičného portfólia.

Najčastejšie ciele sporení, ktoré dokážu využiť dnešný "výpredaj" podielových listov môžu byť napríklad:

  • štart do života pre deti
  • dôchodok
  • predčasné splatenie úveru
  • a iné...

Je dôležité si tiež uvedomiť, že pri rozhodovaní sa o využití tejto príležitosti je potrebné zachovať rozvahu a nevrhnúť všetko na jednu kartu. Diverzifikáciou (rozložením rizika) si dokážete totiž zabezpečiť veľmi zaujímavé zhodnotenie v dlhodobom horizonte.

Aktívnym sporiteľom a investorom by som odporúčal mať zastúpenie v konzervatívnych, vyvážených, ale aj dynamických fondoch pre skutočnú stabilitu vašich dlhodobých investícií.

Pre tých z vás, ktorí ešte neinvestujete, ale premýšľate nad tým, že by ste chceli konečne začať, môžete využiť aktuálny "výpredaj" akcií na finančných trhoch pre zaujímavé naštartovanie vašej dlhodobej investičnej stratégie.

Ak ešte nesporíte, začnite dnes!

Verím, že ste v tomto článku našli čo ste hľadali a že v prípade emócií z diania na trhoch ste pokojnejší. Taktiež dúfam, že sa budete v prípade investovania pozerať na svoje možnosti dlhodobo, pretože to dáva najväčší zmysel.

Ak vás tento článok zaujal a chcete získať informácie o efektívnom zhodnocovaní finančných prostriedkov, môžete kontaktovať autora článku.

Deti sú to jediné a najdôležitejšie, čo tu po nás ostane - zvykneme hovorievať. Snom každého rodiča je, aby sa jeho deti mali lepšie a mali zabezpečenú budúcnosť. Sporenie je jeden zo spôsobov, ako deťom uľahčiť štart do života a dospelosti. V tomto blogu si povieme o rôznych typoch sporenia. O zmysle samotného sporenia. A aké sporenie sa nám...

Máte Vaše úspory uložené bezpečne v banke na bežnom či sporiacom účte? Úroková sadzba je niekde na úrovni okolo 0,0001% prípadne rovná nula? Je pre Vás dôležitejší fakt, že Vaše peniaze sú v bezpečí, ako to, že na nich zarába niekto iný a nie Vy? V tomto blogu si povieme viac o tom, že peniaze uložené na bezúročných účtoch v...

Dôvodov, prečo si hľadáme prácu môže byť nespočetne veľa. Následkom pandémie sa však na pracovnom trhu dejú významné zmeny. Ešte začiatkom minulého roka sme v nezamestnanosti dosahovali historické minimá a vo všeobecnosti, najmä vo väčších mestách a silnejších regiónoch, nepracoval obrazne povedané len ten, kto nechcel. Dnes je však situácia iná....