KORONAVÍRUS - OPRÁVNENÁ PANIKA ALEBO IDEÁLNY ČAS NA INVESTOVANIE?

13.04.2020

Niektorí začali panikáriť už pri prvých správach z viac než miliardovej Číny, iní si blížiacu sa hrozbu uvedomili, keď prekročila hranice Európy. Nový druh korona vírusu s označením SARS-CoV-2 , ktorý je príčinou respiračného ochorenia COVID-19 prekročil naše hranice a infikovaných hlásia tiež všetky okolité krajiny. Na vírus až neštandardne rýchlo zareagovali aj akciové trhy. Ich pokles o 10 % vystrašil investorov. Oprávnene?

V článku sa dočítate:

  • Ako sa prejavuje korona vírus vo svete podnikania
  • Prečo je dlhodobé investovanie výhodné
  • Kedy je správny čas na investovanie

KORONA VÍRUS ZASIAHOL SVETOVÚ EKONOMIKU, NIE JE TO NIČ VÝNIMOČNÉ

Možno málo ľudí vie, že korona vírusy sú relatívne bežné a existuje množstvo ich rôznych druhov. Nový druh SARS-CoV-29 je špecifický tím, že zatiaľ nie je dostatočne preskúmaný a nie je vyvinutý liek či vakcína, ktorá by dokázala proti nemu efektívne bojovať.

Jedným dychom treba však dodať, že odborníci sa zhodujú, že nie je dôvod na paniku. Jednak už onedlho bude s najväčšou pravdepodobnosťou vynájdená účinná látka, ktorá dokáže s vírusom bojovať a jednak, je to vírus, ktorý je veľmi podobný vírusu bežnej chrípky. To znamená, že alfou a omegou je prevencia. Dostatok vitamínov, otužovanie a najmä precízna hygiena.

Len pre porovnanie: Na následky bežnej chrípky u nás zomrie približne 800 ľudí ročne, v Českej republike za prvých 6 týždňov roka 2020 jej podľahlo už viac než 40 ľudí. Z tohto pohľadu je možné povedať, že bežná chrípka je možno nebezpečnejšia ako spomínaný korona vírus.

Je veľký predpoklad, že COVID-19 je sezónna záležitosť a že tak rýchlo ako sa objavil, tak rýchlo opäť pominie. Histéria, ktorá sa okolo neho spustila celkom logicky zasiahla aj akciové trhy. Najviac postihnutými sú podniky cestovného ruchu - letecké spoločnosti, lodné spoločnosti prevádzkujúce výletné lode, hotely, kasína, zábavné parky,... Zrušených bolo viacero športových udalostí, prípadne sa uskutočnili bez divákov (ako napríklad preteky svetového pohára v biatlone v susednom Česku), čo spravilo veľký škrt v rozpočtoch organizátorov.

ČO ROBIŤ Z HĽADISKA INVESTOVANIA?

Poklesy či prepady na burzách sú úplne bežné. V prípade, že sa jedná o prepad nad 10 %, hovoríme o korekcii na akciových trhoch. K nej dochádza približne v každom druhom štvrťroku, je teda úplne bežná.

Ak sa vrátime späť k tomu, čo spôsobil aktuálne sa šíriaci korona vírus, zistíme, že zapríčinil korekciu trhu. Burzy sa prepadli doteraz o približne 12 %. Ten prepad bol však relatívne rýchly a skúsenosť nás naučila, že čím rýchlejší je pád, tým rýchlejší je potom aj nárast. A v prípade aktuálnej situácie je možné predpokladať, že to bude rovnaké. Akonáhle sa skončí obdobie paniky okolo COVID-19, všetko sa vráti opäť do normálu. Ľudia, ktorí sa napríklad rozhodli zrušiť svoje dovolenky v zahraničí, minú ušetrené peniaze na niečo iné alebo absolvujú danú dovolenku po ukľudnení situácie.

Preto, ak máte peniaze investované v akciových trhoch, to najhoršie, čo môžete aktuálne spraviť je, že sa ich začnete zbavovať. Budete totiž predávať za veľmi lacno. A to asi nechcete, však?

IDEÁLNY ČAS NA INVESTOVANIE

Práve naopak, rozumní investori nakupujú práve teraz, keď cena akcií poklesla. Je to úplne rovnaké ako v bežnom živote či podnikaní. Ak vám niekto ponúka lacnejšie produkt, ktorý potrebujete, s radosťou ho kúpite. Ak obchodujete s oblečením, kozmetikou či toaletným papierom, ak vám ho výrobca ponúkne za špeciálnu akciovú cenu, tak sa asi s vidinou budúceho vyššieho zisku predzásobíte, no nie?

Investorov môžeme rozdeliť na tri hlavné skupiny.

Pravidelní investori

Pravidelný investor nepocíti nijak významne ani prípadný krach trhu, bežný pokles si v podstate z dlhodobého hľadiska takmer ani nevšimne. Vďaka nahromadenému majetku môže lacno nakupovať a po určitom období sa mu investované prostriedky vrátia s ešte väčším výnosom.

Jednorazoví investori

Ak ste investovali jednorazovo na dlhé obdobie (10 a viac rokov), krátkodobý výpadok vás, rovnako ako v prípade pravidelného investora, trápiť nemusí. Mierny pokles nahradia výnosy nákupom lacnejších akcií v budúcnosti.

Ak ste investovali na kratšie obdobie, dôležité je mať namiešaný správny mix dlhopisov a akcií. Je bežné, že keď akcie klesajú, dlhopisy rastú rýchlejšie. Pri tvorbe správneho mixu sa odporúčame poradiť s našim Finvia expertom. Ten vám pomôže jednak z hľadiska bezpečnosti, jednak z hľadiska vašich očakávaní. Ak patríte medzi ľudí, ktorí sú ochotní investovať s väčším rizikom, ale zároveň s možnosťou väčšieho zisku, prevládať bude u vás nákup akcií. Naopak, ak uprednostňujete väčšie istoty, expert vám poradí väčší pomer rôznych zaujímavých dlhopisov.

Nový investor

Ak ste zvažovali, že si začnete vyrábať finančnú rezervu, sporiť deťom na štúdium, investovať s cieľom rýchlejšieho splatenia hypotekárneho úveru alebo s cieľom zabezpečenia si lepšieho dôchodku, teraz je ten správny čas. Je potrebné si uvedomiť, že peniaze, ktoré vložíte na začiatku, sa vám budú zhodnocovať najdlhšie a prinesú vám z dlhodobého hľadiska najväčšie zisky. Teraz máte možnosť nakúpiť akcie o niekoľko percent lacnejšie, ako ešte pred pár týždňami či mesiacmi.

Bez ohľadu na to, či ste pravidelný investor alebo úplný začiatočník, obráťte sa na nás. Pomôžeme vám s investovaním, poradíme vám pri výbere portfólia a ušijeme sporiaci produkt presne podľa vašich finančných možností, cieľov a očakávaní.

Máš záujem o bližšie informácie? Kontaktuj nás!

Deti sú to jediné a najdôležitejšie, čo tu po nás ostane - zvykneme hovorievať. Snom každého rodiča je, aby sa jeho deti mali lepšie a mali zabezpečenú budúcnosť. Sporenie je jeden zo spôsobov, ako deťom uľahčiť štart do života a dospelosti. V tomto blogu si povieme o rôznych typoch sporenia. O zmysle samotného sporenia. A aké sporenie sa nám...

Máte Vaše úspory uložené bezpečne v banke na bežnom či sporiacom účte? Úroková sadzba je niekde na úrovni okolo 0,0001% prípadne rovná nula? Je pre Vás dôležitejší fakt, že Vaše peniaze sú v bezpečí, ako to, že na nich zarába niekto iný a nie Vy? V tomto blogu si povieme viac o tom, že peniaze uložené na bezúročných účtoch v...

Dôvodov, prečo si hľadáme prácu môže byť nespočetne veľa. Následkom pandémie sa však na pracovnom trhu dejú významné zmeny. Ešte začiatkom minulého roka sme v nezamestnanosti dosahovali historické minimá a vo všeobecnosti, najmä vo väčších mestách a silnejších regiónoch, nepracoval obrazne povedané len ten, kto nechcel. Dnes je však situácia iná....