AKO MOTIVOVAŤ SEBA A SVOJE OKOLIE?

17.01.2020

Prečo vlastne motivovať seba a svoje okolie? Aby sme vedeli odpovedať na túto otázku, je podľa môjho názoru nevyhnutné, definovať si pojem motivácia. V zmysle odbornej literatúry je motivácia psychologický proces, ktorý aktivuje ľudské správanie a dáva mu účel a smer. Je to vnútorná hnacia sila, ktorá ženie k uspokojeniu nenaplnených potrieb. Je to vôľa niečo dosiahnuť. Základnou formou motívov sú potreby. Potreba je stav nedostatku či nadbytku niečoho, čo nás vedie k činnostiam, ktorými túto potrebu uspokojujeme.

Síce nie som odborníčkou psychologických procesov nás ľudí, ako ani ľudského správania, avšak týmto článkom sa snažím poukázať na pár vecí, ktoré motivujú mňa. Na prác vecí, ktoré sú mojou hnacou silou za splnením si svojich doposiaľ nenaplnených potrieb.

Jednou zo základných činností skoro každého z nás, ba priam až každodennou rutinou, je práca. Prečo však pracujem? Prečo chodím do roboty? Nebudeme si klamať, ale jednou z mojich motivácii prečo vlastne do tej práce chodiť, je skutočnosť, že zarobím peniaze. Peniaze, ktoré sú následne potrebné na uspokojovanie mojich potrieb. Dovolím si tvrdiť, že základných potrieb. Takže chodím do práce, kde zarobím peniaze, ktorými následne uspokojím svoj hlad, smäd, potrebu bývania a podobne.

Ale to mne nestačí. Vám áno? Ja chcem dosiahnuť viac. Ja chcem dosiahnuť nie len základné potreby môjho bytia, ale chcem uspokojiť moje potreby, ktoré ma robia šťastnou, ktoré mi môj život skrášľujú, spríjemňujú a dopĺňajú o "to niečo", čo nikto nevie definovať, alebo každý si myslí, že mu to chýba. A na naplnenie niečoho navyše, niečoho čo nám nikto nekáže, potrebujeme kus riadnej extra porcie motivácie. Priznajme si, kto z nás napr. robí v práci veci navyše bez toho, aby mu to jeho šéf kázal? Len ten, kto pociťuje motiváciu dosiahnuť vo svojom živote niečo viac. Čo nám v tom bráni?

Nedostatok motivácie by som iným slovom nazvala aj lenivosť. Áno, tá istá pani, ktorá nás núti pozerať v televízii ten nudný seriál len preto, lebo máme ovládač na druhej strane izby. Sme leniví spraviť niečo pre nás? Alebo nám chýba motivácia? Mám motiváciu vstať, vziať ovládač a prepnúť? Veľa z nás si povie, že nie. Veď na čo? Je to len seriál. Je to len hodina dňa. A čo, tak budem nezmyselne bez pocitu pozerať na niečo, čo ma nebaví. Prípadné sa nad tým rozčúlim, že čo za blbosti nám to tam púšťajú. Veď to dopozerám a pôjde tam niečo lepšie. Čo tak sa ale motivovať tým, že keby to prepneme, tak sme ten čas o niečo šťastnejší? Jeden múdry človek raz povedal "Každú minútu, keď sa hneváte, strácate šesťdesiat sekúnd šťastia" (Ralph Waldo Emerson). Ja si poviem, každú minútu počas ktorej nemám motiváciu žiť inak, lepšie, strácam 60 sekúnd šťastia.

Za tým, čo považujeme za "nedostatok motivácie" či "lenivosť", sa môžu okrem iného skrývať aj rôzne individuálne skúsenosti, ktoré nám bránia pohnúť sa vpred. Hneď v úvode ale treba povedať: netlačte na seba! Je pravdepodobné, že čím viac na seba budete tlačiť, tým viac budete frustrovaní. Motiváciu vždy začínaj túžbou. Máš túžbu, máš motiváciu.

Pohľad do budúcnosti je nesmierne silný nástroj, ktorý nás často dokáže previesť tými najzložitejšími situáciami. Ak jasne vidíme cieľ našej cesty, dokážeme využiť všetky naše vnútorné zdroje, aby sme ho dosiahli. Samozrejme to nebude fungovať, ak je pre nás cieľ našej cesty nezmyselný, prípadne lepšie povedané, niekým nanútený. Nenechajme sa niekým presvedčiť že to, čo je pre nás dôležité, je nezmyselné len preto, lebo on to tak vidí. Nie! Je to náš cieľ, naša túžba, naša motivácia!

A čo keď nastane situácia, že je momentálne naše životné obdobie zlé, a v našej hlave sa to všetko javí ako niečo negatívne? Odpoveď nájdete priamo v otázke. Čo vníma ako zlé naša hlava, myseľ, či duša, je také isté aj v realite. Jednoducho zlé .Sila vlastných myšlienok hrá vo vzťahu k motivácii dôležitú úlohu. Pri pozitívnom myslení je aj náš život pozitívny. Vyberme si niečo, čo nám robí radosť, čo nás robí voľnými, a prestaňme pociťovať problémy. Buďme euforický a šťastný. Súbežne s tým, nám príde do života ešte viac motivácie. Ešte viac motivácie, byť šťastnými.

Základná motivácia v živote - buď sám sebou!

To aký si, to ťa robí šťastným. Všetci vieme, čo je skutočne namáhavé. Pociťovať syndróm vyhorenia, nešťastia, trápenia a k tomu sa tváriť, že je všetko v poriadku. . V takom prípade sa často nehráme na niečo len pred inými, ale väčšinou nahovárame aj sebe samému, že všetko je tak ako má byť, že ono raz za čas musí byť život aj o tomto, a že veď ono to vlastne raz pominie. Nakoniec však ani my samy nevieme ako sa máme. Možno sa takýmto chovaním chceme len chrániť pred šéfom, pred nezmyselnými otázkami nášho okolia. Jediné čo však tým dokážeme, je stratiť našu vlastnú motiváciu.

Občas akoby sme prevzali identitu ľudí, ktorí sa potulujú, či žijú naokolo nás. Ak sa napr. neustále stretávame s úspešnými ľuďmi, ktorí hovoria o obchode, naučíme sa to tiež a pridáme sa k nim. Takto sa môžeme namotivovať a využiť naše okolie k tomu, aby sme zvýšili svoju produktivitu. Na druhú stranu, ak sa stretávame so záporne mysliacimi ľuďmi, ktorí neustále ohovárajú a hovoria o ostatných ľuďoch, budeme sa cítiť zle a nebudeme mať žiadnu motiváciu robiť niečo lepšie. Moja rada? Nerobme to. Buďme čím chceme byť, buďme akými ľuďmi chceme byť, nehrajme sa na niečo čím nie sme, hľadajme v živote vlastné šťastie a motivujme sa ísť za tým!

Robme menej vecí, ktoré nás nebavia a robme viac vecí, z ktorých máme radosť, ktoré nás napĺňajú. Myslíš si snáď, že máš nejaké obmedzenia, alebo vecí ktoré musíš urobiť? Nie. Obmedzenia sú výlučne len v našej hlave.

Každý tvoj veľký cieľ v živote určuje tvoju voľnosť a vedie ťa k výkonom, ktoré by si inokedy nepovažoval za nemožné. Sila, ktorú dokážeme vyvinúť preto, aby sme si splnili náš veľký cieľ, je skutočne neuveriteľná. Áno, aj toto je naša motivácia. Prečo si nájsť svoj veľký cieľ? Lebo to dá zmysel nášmu životu. Ako si takýto cieľ nájsť? Zostav si životný plán. Tento ti pomôže pri tom, čo vlastne v živote chceš a čo je pre teba dôležité.

Riaďme sa slovami pána Wayne Dyer - "Buďte nešťastní, alebo sa motivujte. Čokoľvek spravíte, výber je vždy na vás." Na záver 6 rýchlych rád ako sa motivovať:

1. V prvom rade si pamätaj, prečo to chceš urobiť

2. Predstava úspechu, ak to urobíš a pocit ľútosti, ak nie

3. Vytvor si okolie, ktoré ťa bude podporovať

4. Nechaj sa motivovať ostatnými

5. Zostaň v pohybe

6. Snívaj vo veľkom, začni v malom a konaj teraz

Citát jedného manažéra:

"Keď tak rozmýšľam nad tým,
prečo každé ráno vstanem,
uvedomujem si, že to nerobím
len kvôli peniazom,
ale dúfam, že mi do večera niekto povie:
tak to si urobil dobre, to sa ti fakt podarilo."

Deti sú to jediné a najdôležitejšie, čo tu po nás ostane - zvykneme hovorievať. Snom každého rodiča je, aby sa jeho deti mali lepšie a mali zabezpečenú budúcnosť. Sporenie je jeden zo spôsobov, ako deťom uľahčiť štart do života a dospelosti. V tomto blogu si povieme o rôznych typoch sporenia. O zmysle samotného sporenia. A aké sporenie sa nám...

Máte Vaše úspory uložené bezpečne v banke na bežnom či sporiacom účte? Úroková sadzba je niekde na úrovni okolo 0,0001% prípadne rovná nula? Je pre Vás dôležitejší fakt, že Vaše peniaze sú v bezpečí, ako to, že na nich zarába niekto iný a nie Vy? V tomto blogu si povieme viac o tom, že peniaze uložené na bezúročných účtoch v...

Dôvodov, prečo si hľadáme prácu môže byť nespočetne veľa. Následkom pandémie sa však na pracovnom trhu dejú významné zmeny. Ešte začiatkom minulého roka sme v nezamestnanosti dosahovali historické minimá a vo všeobecnosti, najmä vo väčších mestách a silnejších regiónoch, nepracoval obrazne povedané len ten, kto nechcel. Dnes je však situácia iná....