5 DÔVODOV, PREČO BY STE MALI SPORIŤ

17.08.2020

Efektívne sporenie vám pomôže pokojnejšie žiť a vyhnúť sa finančným problémom v budúcnosti. Nemusíte si odkladať mesačne veľa, stačí podľa možnosti vášho rozpočtu. Dôležitá je skôr pravidelnosť a vhodne vybraný druh sporenia s ohľadom na účel použitia nasporených financií. Predsa len, odkladať si peniaze doma do ponožky či pod vankúš, až takú efektivitu neprinesie. Na trhu však existujú možnosti, vďaka ktorým si môžeme náš finančný majetok znásobiť.  


1. Plánovanie a tvorba finančnej rezervy

V prvom rade je dôležité vedieť plánovať a zrátať si svoje výdaje ako aj príjmy. Rozdiel medzi týmito dvoma hodnotami nám dá sumu, s ktorou si už vieme vypočítať finančné prostriedky, ktoré môžeme využiť na tvorbu rezerv.

Najčastejšie sa na trhu stretávame s dvoma druhmi rezerv a to sú krátkodobé (neočakávané výdaje / plány do 5 rokov) a dlhodobé rezervy (napr. predčasné splatenie hypotéky, rekonštrukcia bývania, kúpa auta a pod.). Najväčšou chybou pri tvorbe rezervy je, že väčšina slovákov si odkladá peniaze bez konkrétneho cieľa.

Keď ušetrené peniaze nemajú svoj konkrétny cieľ, najčastejší scenár je ten, že takto vytvorená rezerva sa využíva nezodpovedne a jej míňanie je skôr o emóciách.


2. Bývanie

Nakoľko na Slovensku prebehli legislatívne zmeny začiatkom roka 2020, získať novú hypotéku je čoraz náročnejšie. Je preto potrebné, aby sa ľudia, ktorí budú chcieť kupovať nehnuteľnosť už dnes, zamýšľali ako mať nasporených 20% z hodnoty ich celkovej investície pri kúpe vysnívaného bývania.

Budúci žiadatelia sa potom nemusia zamýšľať nad tým, ako dofinancujú svoju nehnuteľnosť a vedia predísť tomu, aby si žiadali o spotrebný úver. Týmto krokom by ste dokázali predísť navýšeniu výdajov spojených s prípadnou ďalšou splátkou spotrebného úveru, kde je úrok oveľa vyšší ako pri hypotekárnom úvere.

Je preto veľmi dôležité efektívne si rozdeliť čiastku, ktorú si viete odložiť a tým si zabezpečiť rezervu 20% z hodnoty nehnuteľnosti.


3. Nečakané výdaje

Rozumnou možnosťou ako predchádzať nepredvídaným situáciám v rodinnom rozpočte, ktoré môžu nastať pri neočakávaných výdajoch, je vytvoriť si na tento účel sporenie.

Jeho cieľom by mala byť príprava na takúto situáciu vhodnou finančnou rezervou. Medzi takéto nepredvídané okolnosti patria napríklad pokazené spotrebiče, ako sú práčka alebo chladnička bez ktorých si už fungovanie nevieme ani len predstaviť.

Ak sa ale pokazia, máte len dve možnosti. Môžete si kúpiť nový spotrebič na splátky, čím sa môže nákup značne predražiť a môže to mať negatívny vplyv na rodinný rozpočet. Druhou možnosťou je mať k dispozícií vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu.


4. Zabezpečenie detí

Práve štúdium je jeden z hlavných dôvodov, prečo dieťaťu začať sporiť čo najskôr. Sporenie pre deti je dlhodobá a čoraz viac populárna záležitosť. Najčastejšia suma, ktorú rodičia sporia pre svoje deti je 23 € mesačne (výška rodinných prídavkov z minulosti).

Tým rodičia uľahčujú svojim deťom štart do dospelosti. Z môjho pohľadu je dôležité učiť deti hodnote peňazí, účelu sporenia a postupne ich finančne vzdelávať a motivovať, aby sa správali k svojim peniazom v budúcnosti zodpovedne.

Pri spomínanej čiastke 23 Eur/mesačne dokážete nasporiť za 25. rokov sumu v približnej výške 15.000 Eur (s predpokladom 6% priemerného zhodnotenia)

Chceš začať sporiť?

5. Dôchodok

Ideálne je myslieť na dôchodok vo veku 20 - 30 rokov, respektívne ihneď po nástupe do prvého zamestnania. Štatistiky demografického vývoja na Slovensku hovoria, že neustále klesá počet aktívnych pracujúcich na jedného dôchodcu. Zároveň štát vek odchodu do dôchodku zákonom tzv. "zastropoval" na vek 64 rokov, pričom je vysoká pravdepodobnosť, že na pokrytie výdavkov na tieto dôchodky budú chýbať štátu peniaze.

Preto spoliehať sa na to, že sa štát o nás postará, nemožno považovať za zodpovedné rozhodnutie. Platí, že čím skôr so sporením začnete, tým vyššiu sumu si dokážete v konečnom dôsledku nasporiť. Rovnako platí, že čím skôr začnete sporiť, tým menšiu čiastku vám stačí odkladať na dosiahnutie vášho cieľa.

Pri sporení na penziu odporúčame využiť II. dôchodkový pilier. a V prípade, že vám váš zamestnávateľ poskytuje možnosť príspevkov do III. dôchodkového piliera, určite odporúčame využiť aj ten. Dnes je však už jasné, že tieto dva piliere v spojitosti so Sociálnou poisťovňou na slušnú rentu v dôchodkovom veku postačovať nebudú. Aj to je dôvod, prečo odporúčame využiť možnosť individuálnej prípravy formou investičného sporenia prostredníctvom rôznych správcovských spoločností.

V prípade, že si dnes ešte nesporíte ani na jeden z týchto cieľov, mali by ste začať čo najskôr. Ak vám vaša finančná situácia nedovoľuje sporiť si v optimálnych sumách, odporúčame vám začať aspoň po menších čiastkach, pretože ak nezačnete sporiť vôbec stratíte to najdôležitejšie a to je čas. Platí totiž, že čím kratšiu dobu sporíte, tým vyššiu čiastku musíte odkladať, aby ste dosiahli rovnaký cieľ na konci sporenia.

Ak by sme vám v týchto oblastiach vedeli akokoľvek pomôcť, neváhajte nás kontaktovať.

Deti sú to jediné a najdôležitejšie, čo tu po nás ostane - zvykneme hovorievať. Snom každého rodiča je, aby sa jeho deti mali lepšie a mali zabezpečenú budúcnosť. Sporenie je jeden zo spôsobov, ako deťom uľahčiť štart do života a dospelosti. V tomto blogu si povieme o rôznych typoch sporenia. O zmysle samotného sporenia. A aké sporenie sa nám...

Máte Vaše úspory uložené bezpečne v banke na bežnom či sporiacom účte? Úroková sadzba je niekde na úrovni okolo 0,0001% prípadne rovná nula? Je pre Vás dôležitejší fakt, že Vaše peniaze sú v bezpečí, ako to, že na nich zarába niekto iný a nie Vy? V tomto blogu si povieme viac o tom, že peniaze uložené na bezúročných účtoch v...

Dôvodov, prečo si hľadáme prácu môže byť nespočetne veľa. Následkom pandémie sa však na pracovnom trhu dejú významné zmeny. Ešte začiatkom minulého roka sme v nezamestnanosti dosahovali historické minimá a vo všeobecnosti, najmä vo väčších mestách a silnejších regiónoch, nepracoval obrazne povedané len ten, kto nechcel. Dnes je však situácia iná....