AKO REALIZOVAŤ SVOJE CIELE KROK ZA KROKOM?

09.03.2021

Pri každodenných stretnutiach s ľuďmi často dostávam otázku, ako sa dajú dosahovať ciele systematicky a zároveň sa pri tom držať vytýčeného plánu. Akú mám na to odpoveď? Systematickosť sa dodržať dá, no plán si už vyžaduje veľkú mieru trpezlivosti a vytrvalosti. Aj na základe týchto otázok som sa rozhodol napísať článok, ktorý dokáže pomôcť každému, kto si chce skutočne plniť svoje ciele. Preto, ak aj ty chceš dosahovať výsledky v akejkoľvek oblasti, určite čítaj ďalej. 

Na začiatok je potrebné si svoj cieľ zadefinovať a následne k nemu naplánovať cestu. A práve tá cesta býva často najväčším kameňom úrazu. Keď sa totiž na ňu už odhodláme vydať, sme náchylní z nej občas zísť a strácame svoj cieľ z dohľadu.

V lepšom prípade sa môže dosiahnutie stanoveného cieľa oddialiť, v tom horšom ho ani nemusíme dosiahnuť. Počas 12tich rokov v podnikaní som si osvojil jeden z kľúčových nástrojov, ktoré mi pomáhajú udržať sa na vytýčenej ceste.

Tento nástroj mi pomáha mať pod kontrolou práve plnenie tých nevyhnutných malých i drobných povinností či úloh. Práve ich splnenie a vyriešenie je tým kľúčom, ktorý ma dokáže priviesť k vytúženému cieľu. Chceš vedieť aký to je nástroj? Tak sa na to poďme spoločne pozrieť.

Čo by to bolo za cieľ, ak by si ho nemal definovaný? V rámci mojich rozvojových kurzov, ktoré som v minulosti absolvoval, som sa naučil, že cieľ musí byť SMART. Toto slovo však v sebe ukrýva ďaleko viac.

S - Špecifický

Tvoj cieľ by mal mať konkrétne zadanie a zmysel. Tiež je užitočné ho mať neustále na pamäti a pripomínať si ho. Preto je skvelé, keď si jeho znenie alebo grafickú podobu dáš na pozadie telefónu alebo počítača. To určite neoľutuješ. Naše podvedomie totiž funguje veľmi dobre a spolu s prepojením tvojich aktivít na vytýčenej ceste za ním ti, určite uľahčí jeho dosiahnutie.

M - Merateľný

Každý krok na ceste k tvojmu úspechu by sa mal dať zmerať. To znamená, že ak máš definovaný konkrétny cieľ, mal by si si stanoviť napríklad hranicu 100 malých úloh, ktoré ťa k nemu privedú. Spätná väzba či kráčaš po ceste ktorú si si zvolil je nevyhnutná.

SPORÍTE SI NA DÔCHODOK V 2. PILIERI? ZISTI SPRÁVNOSŤ NASTAVENIA FONDOV!

A - Autentický

Stanovený cieľ by mal byť výlučne tvoj a pre teba, nikoho iného. Mal by si sa držať toho, čo chceš dosiahnuť ty a neodkláňať sa z cesty k nemu. Ak prídu ťažké chvíle, vždy si uvedom, prečo si si daný cieľ zvolil a či je pre teba stále dôležitý. Ak áno, vydrž!

R - Realistický

Je veľmi dôležité to, aby si si naplánoval taký cieľ, ktorý je dosiahnuteľný. Ak si povieš, že o rok poletíš na Mesiac napriek tomu, že nemáš žiadne skúsenosti s riadením vesmírnej lode, určite skončíš len pri snoch a predstavách. Preto zvažuj, či je skutočne reálne dosiahnuť to po čom túžiš a čo si stanovíš za svoj cieľ.

T - Termínovaný

Urči si konkrétny termín kedy svoj cieľ dosiahneš. Aktivity na jeho naplnenie by si mal prispôsobovať práve tomuto termínu. Zároveň buď húževnatý a intenzívne pracuj na jeho dosiahnutí. Je samozrejmé, že k splneniu rôznych cieľov vedie vždy súbor rôznych aktivít. Ak je tvojim cieľom napríklad kúpa auta, pravdepodobne sa budeš musieť istý čas uskromniť a začať sporiť. To je jedna z ciest. Ak sa uskromňovať nemieniš, môžeš si zvoliť inú cestu a to zarobiť viac, aby si sporiť začal a vytrval v tom počas celej doby až do nasporenia potrebnej sumy. Alebo, ak chceš mať vyšportovanú postavu, musíš pravidelne cvičiť a dodržiavať životosprávu. Práve tento cieľ si napríklad vyžaduje podrobné rozplánovanie, nastavenie čiastočných cieľov a ich striktné dodržiavanie. Podobných príkladov je samozrejme oveľa viac.

Teraz, keď už vieme aký by mal byť tvoj cieľ, poďme si ho skúsiť zadefinovať tak, aby spĺňal spomínané požiadavky SMART cieľa. Nezabúdaj pri tom na to, že to, čo si dokážeš predstaviť, dokážeš aj realizovať.

Keďže cesta za cieľom a jeho kompletizácia s realizáciou nie je iba o stanovení samotného SMART cieľa, ale aj o ceste, čoskoro prinesiem článok s bezplatnou pomôckou, ktorá ti pri realizácii zaručene pomôže.

Ak chceš túto pomôcku bezplatne získať, sleduj našu stránku na facebooku Finvia Club SK.