Práca finančného sprostredkovateľa dáva slobodu aj priestor pre sebarealizáciu. Nie je to však zadarmo.

Blog-1000-x-300-px-6-praca-finacneho-sprostredkovatela.png

Bratislava | 25.10.2019

Niektorí z nás ich ešte stále vnímajú ako otravných ľudí, ktorí s cieľom svojho prospechu predajú aj to, čo absolútne nepotrebujeme, iní ich spoznali ako ľudí, ktorí sa snažia odborne pomôcť a zabezpečiť nám produkty ušité takpovediac na mieru. Finanční sprostredkovatelia.

Našťastie, počet klientov, ktorí majú negatívnu skúsenosť klesá. Vďaka sprísneným pravidlám sa finančným sprostredkovateľom nemôže stať každý. Vyššie nároky na vzdelávanie postupne eliminujú z trhu špekulantov či neserióznych sprostredkovateľov, čím rastie aj hodnota a úroveň práce finančného sprostredkovateľa. A my, potenciálni klienti, sa tak môžeme spoľahnúť, že získame skutočne to, čo potrebujeme. Alebo sa môžeme stať finančným sprostredkovateľom aj my, ak nás takáto práca zaujme a zistíme, že nás bude baviť. Bez obavy, že by na nás naši známi hľadeli s dešpektom. Naopak, radi sa zveria do našich rúk, pretože nám dôverujú.

V tomto článku sa dočítate:

 • prečo začať podnikať ako finančný sprostredkovateľ
 • ako rozoznať seriózneho finančného sprostredkovateľa od neseriózneho
 • kedy je najvhodnejší čas začať pracovať ako finančný sprostredkovateľ
   

Slobodu a flexibilný pracovný čas si treba zaslúžiť

Asi neexistuje práca, ktorú môže vykonávať každý. Finančné sprostredkovanie nie je výnimkou. Je to pekná a užitočná práca s ľuďmi a pre ľudí s množstvom výhod. Zároveň je to aj záväzok vyžadujúci odbornosť, ľudský prístup a veľké nasadenie. A ako každé podnikanie, aj toto nesie určité riziká. Najmä, že na začiatku nemáte stabilný príjem. To sa však veľmi rýchlo mení.

Každý z nás má o ideálnej práci iné predstavy, iné preferencie. Zhodneme sa ale asi na tom, že hlavnou devízou práce finančného sprostredkovateľa je sloboda a nezávislosť. Je to povolanie, pri ktorom môžete byť sám sebe pánom a svoj pracovný čas prispôsobovať svojim záľubám či svojej rodine. 

Pracujeme a podnikáme preto, aby sme zarobili. V bežnom zamestnaní je len málo pozícií, kde môže byť váš plat v podstate neobmedzený. A presne toto platí, ak pracujete ako finančný sprostredkovateľ. Provízny systém nemá hornú hranicu. Čím šikovnejší odborník ste, tým viac môžete zarobiť.

Finančným sprostredkovaním si môžete aj privyrobiť. Je to ideálna práca napríklad pre mamičky či oteckov na materskej či rodičovskej dovolenke alebo pre zamestnancov, ktorí si to chcú vyskúšať ako „bokovku.“ Jedným dychom treba však dodať, že skutočné výsledky je vidieť až keď sa tejto práci začnete venovať naplno. (Pozrite si popisy pracovných pozícií voľných v spolupráci s Finvia Clubom: ObchodnikManažérMajiteľ kancelráie)

Ako finančný sprostredkovateľ môžete byť súčasťou niektorej zo silných skupín. Tie zväčša ponúkajú profesionálne zaškolenie, firemnú podporu a rôzne benefity. Jedným zo zaujímavých je napríklad zvýhodnený operatívny leasing. Spoločnosť FINVIA ho ponúka na vozidlá prémiových značiek Mercedes – Benz a Audi. Ďalšími, ktoré spoločnosť ponúka sú:

 • komplexné portfólio produktov – spolupráca so 70 partnermi
 • vyplácanie provízii 3 x do mesiaca
 • garancia dedičnosti a prevodu zákazníckeho kmeňa – v prípade odchodu zo spoločnosti jej môžete kmeň predať alebo si ho vziať so sebou
 • moderné nástroje zvyšujúce efektivitu práce, vrátane jedinečnej online vizitky obchodníka, cez ktorú je možné oslovovať ďalších klientov
 • klienti zo strany spoločnosti vďaka skvelému partnerskému affiliate programu (klienti prichádzajú z partnerských webových stránok sami) 
 • ročné a kvartálne bonusy
   

S finančným sprostredkovateľom sa nemusíte ani stretnúť, aby ste zistili, či s ním chcete spolupracovať.

Ak ste sa rozhodli svoje financie zveriť do rúk profesionála, jedným zo základných predpokladov na úspešnú a dlhodobú spoluprácu, je dôvera. Ak si ju sprostredkovateľ dokáže vybudovať, ste na dobrej ceste, aby vaša spolupráca mala zmysel. 

Už počas prvého kontaktu dokážete zistiť, či vám je sympatický. Spôsob komunikácie a vyjadrovania sa vám môže byť blízky a v tom prípade má význam pokračovať. Ak sa vám však sprostredkovateľ zdá príliš odmeraný či priam drzý, nemáte z neho pocit, že vám chce pomôcť a neviete si predstaviť, že by ste práve jemu mali poskytnúť citlivé údaje týkajúce sa vašich financií, obráťte sa na iného. Ideálne, na základe referencií od iných ľudí.

Ideálny finančný sprostredkovateľ:

 • predstaví seba, aj spoločnosť, pre ktorú pracuje, dá vám možnosť preveriť si jeho referencie či oprávnenia na poskytovanie finančných služieb
 • spolupracuje so všetkými významnými poisťovňami, bankami či inými finančnými inštitúciami
 • zistí vašu „finančnú gramotnosť,“ podľa toho nastaví spôsob komunikácie. Ak máte prehľad vo svete finančníctva či poisťovníctva, môže byť viac odborný, ak nie, mal by vám viac vysvetľovať a byť schopný hovoriť zrozumiteľne
 • ponúka produkty až potom, ako sa s vami porozpráva o vašich potrebách, vašich očakávaniach či cieľoch, zistí vašu aktuálnu finančnú situáciu 
 • nepreferuje produkty jednej finančnej inštitúcie, ponúkne vám viacero produktov a dokáže vysvetliť, prečo odporúča práve tieto
 • nehovorí len o plusoch vybraných produktov, ale spomenie aj to, čo sa „píše malými písmenami“
 • na vás netlačí, ale nechá vám čas na rozmyslenie s možnosťou dodatočných otázok či upresnení
 • sa o vás stará aj po uzavretí obchodu, môžete sa na neho obrátiť v prípade akejkoľvek situácie, týkajúcej sa financií. Kontaktuje vás napríklad pri končení poistného obdobia, pripomenie vám potrebu aktualizácie zmlúv. Prípadne vám poskytne nástroj, ktorý to dokáže automaticky online, napríklad prostredníctvom mobilnej aplikácie.

 

Čakať na ten správny čas na zmenu môže byť zbytočné

Rozhodnutie stať sa finančným sprostredkovateľom sa deje zväčša v troch životných situáciách:

Ukončenie štúdia

Čerství absolventi nemajú finančné záväzky vo forme hypoték či iných úverov a nemajú založenú rodinu. Sú preto ochotní prebrať riziko, že ich zárobok bude rásť postupne a chápu, že vďaka svojmu entuziazmu môžu byť vo vlastnom podnikaní úspešní. 

Kariéra finančného sprostredkovateľa nevyžaduje vysoké vstupné náklady, je možné ňou začať v podstate „od nuly.“  Výhodou je, že absolventi nie sú pracovne vyhorení a že ešte nestratili učebné návyky.

Materská či rodičovská dovolenka 

Mamičky alebo oteckovia počas rodičovskej dovolenky hľadajú možnosti, ako si privyrobiť. Začať s finančným poradenstvom je ideálnou možnosťou. Dokážu si prispôsobiť pracovný čas svojim možnostiam, nie sú závislí od rozhodnutí nadriadených. Zároveň spoznávajú aj iných čerstvých rodičov, ktorí sú výbornými potenciálnymi klientmi. 

Obdobie materskej či rodičovskej dovolenky je zároveň veľmi dlhé, ideálne na získanie si množstva stabilných klientov. Je takmer isté, že v prípade, keď  vás táto práca bude napĺňať, sa do svojho zamestnania už nevrátite.  

Nespokojnosť v aktuálnom zamestnaní 

Je potrebné povedať, že rozhodnutie vzdať sa stabilnej práce s pravidelným, aj keď stále rovnakým, platom je asi to najťažšie v živote zamestnanca. Tí, ktorí to dokážu, majú ako finančný sprostredkovateľ najrýchlejšiu cestu k úspechu zo všetkých troch menovaných životných situácií. Obzvlášť, ak sa jedná o pracovníkov bánk, sporiteľní, poisťovní či iných finančných inštitúcií. 

Niekedy ich v tejto zmene podporí aj nepredvídateľná situácia, akou z času na čas býva napríklad krach či predaj spoločnosti. Ak sa zamestnanec rozhodne osamostatniť, väčšinou je jeho adaptácia na nové podmienky veľmi rýchla. Ak je to zároveň s nejakým odstupným od bývalého zamestnávateľa, odpadá riziko určitého obdobia bez príjmu.  

Nech už je vaším dôvodom, prečo začať pracovať ako finančný sprostredkovateľ, niektorý z uvedených, prípadne celkom iný, vedzte, že čím skôr začnete, tým skôr získate konkurenčnú výhodu oproti iným podobne zmýšľajúcim budúcim sprostredkovateľom. 

Ak je táto práca vykonávaná profesionálne a s plnou vážnosťou, je pre ľudí skutočne užitočná a vašu pomoc si budú ceniť. A to je základom aj vašej spokojnosti. Z osobnostného, aj finančného hľadiska…

www,finviaclub.sk

REFERENCIE

Z ekonomickej univerzity som išla pracovať do banky, kde som poznatky z finančníctva mohla využiť v praxi. Avšak myslím si, že najväčšou praxou a školou je robiť finančného poradcu.

Lucia Risková Unit Manager, Finvia holding, a.s.

Najviac ma zaujali obchodné spolupráce s realitnými kanceláriami, developermi či veľkými internetovými portálmi, ktoré zabezpečujú neustály prísun nových klientov.

Anna Kveta Furiková Expert senior, Finvia holding, a.s.

Moderné nástroje, skvelé možnosti nenásilného získavania klientov a úžasné online technológie boli jasným signálom prečo práve Finvia. Človek to však musí zažiť v praxi, aby pochopil jedinečnosť odlíšenia od trhu.

Juraj Richtárech Area Director, Finvia holding, a.s.
Sledujte nás na sociálnych sieťach

Copyright © 2019. All Rights Reserved

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.

Viac informácií o cookies