Odklad splátok úverov nebude zadarmo

Blog-1000-x-300-px-17-odklad-splátok-úverov.png

Liptovský Mikuláš | 14.04.2020

Parlament schválil návrh zákona, ktorý umožní klientom požiadať o odklad splátok. Tento vedeli banky poskytnúť aj pred krízou. Klient, ktorý túto možnosť využil však dostal negatívny zápis do úverového registra, čo mohlo v budúcnosti znamenať problémy pri získaní nového úveru. Novoprijatá legislatíva zabezpečí to, že človek, ktorý dnes požiada o odklad, takýto záznam nedostane a nebude mať v budúcnosti problém pri vybavení úveru. Všetky dôležité informácie o fungovaní odkladu splátok sa dočítate v článku nižšie.

Odklad maximálne na 9 mesiacov

O odklad môže požiadať každý človek, ktorý má v banke či už hypotekárny, alebo spotrebný úver. Doba odkladu môže byť až 9 mesiacov. Je na klientovi, aký dlhý odklad zvolí. V prípade, že si vyberie najdlhší 9 mesačný variant a situácia sa mu zmení k lepšiemu skôr/v kratšej dobe/, môže začať svoj úver splácať skôr ako uplynie doba 9 mesiacov.

Splátkové spoločnosti a leasingové spoločnosti

Pri týchto spoločnostiach je možné požiadať o odklad na 3 mesiace a následne ho  predĺžiť na 6 mesiacov.


Prečítajte si tiežPožiadať môžem cez Internet banking

Banky skrátili svoje otváracie hodiny a snažia sa minimalizovať počet ľudí na pobočkách. Z tohto dôvodu majú klienti možnosť požiadať o odklad svojich splátok priamo cez internetbanking resp. na webových stránkach svojich bánk. Stavebné sporiteľne rovnako pracujú na tom, aby žiadosti o odklad fungovali on-line.

Kedy banka neschváli žiadosť o odklad

Zástupcovia bánk sa vyjadrili, že nebudú skúmať históriu splácania záväzkov. Pre schválenie žiadosti je potrebné splniť dve podmienky. Klient nesmie byť v omeškaní viac ako 30 dní a nesmie byť na inom úvere v danej banke v omeškaní viac ako 100 eur.

Odložené splátky klient zaplatí na konci doby spláciania úveru

Počas obdobia, kedy budú splátky odložené, klient nebude platiť banke nič. Splátky zaplatí na konci doby splácania úveru. V prípade, že klientovi ostáva 20 rokov do konca splatenia úveru, táto doba sa mu predĺži o počet mesiacov, počas ktorých boli splátky odložené.

Odklad splátok nebude zadarmo

Banky neposkytnú túto službu klientom zadarmo. Počas doby, kedy bude splácanie úveru odložené, budú plynúť klientovi úroky, ktoré bude musieť na konci úveru zaplatiť. Ak má klient hypotéku na 30 rokov, nezaplatí len úroky za 30 rokov, ale úroky za 30 rokov a počet mesiacov odkladu. V praxi to znamená, že ak má člověk hypotéku s úrokom 1,5 % na 30 rokov a odloží si splátky na 9 mesiacov, jeho úver sa mu predraží o 536 eur.
Kedy mám požiadať o odklad

Prijatie toho zákona má určite pozitívny psychologický efekt. Ľudia sa nemusia báť, že v prípade výpadku príjmu sa z nich stanú neplatiči. Splátky úverov však nebudú odpustené, klienti ich tak či tak zaplatia. Tým, že banky budú úročiť obdobie odkladu, celkové náklady na úver sa navýšia. V konečnom dôsledku klient zaplatí viac. Určite sa nemusíte so žiadosťou o odklad ponáhlať, táto možnosť bude počas celého obdobia krízy. Skôr ako sa rozhodnote pre odklad splátok, zvážte možnosť refinancovania svojich záväzkov. Konsolidáciou úverov môžete výrazne znížiť vaše mesačné výdavky. V prípade záujmu o bezplatné poradenstvo pri konsolidácii vašich záväzkov ma neváhajte kontaktovať.

 

Viac o autorovi sa môžete dozvedieť tu:

Marek Durdiak, Personálny Finančný portál

REFERENCIE

Z ekonomickej univerzity som išla pracovať do banky, kde som poznatky z finančníctva mohla využiť v praxi. Avšak myslím si, že najväčšou praxou a školou je robiť finančného poradcu.

Lucia Risková Unit Manager, Finvia holding, a.s.

Najviac ma zaujali obchodné spolupráce s realitnými kanceláriami, developermi či veľkými internetovými portálmi, ktoré zabezpečujú neustály prísun nových klientov.

Anna Kveta Furiková Expert senior, Finvia holding, a.s.

Moderné nástroje, skvelé možnosti nenásilného získavania klientov a úžasné online technológie boli jasným signálom prečo práve Finvia. Človek to však musí zažiť v praxi, aby pochopil jedinečnosť odlíšenia od trhu.

Juraj Richtárech Area Director, Finvia holding, a.s.
Sledujte nás na sociálnych sieťach

Copyright © 2019. All Rights Reserved

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.

Viac informácií o cookies